blog

O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ, ŻEBY UNIKNĄĆ DODATKOWYCH KOSZTÓW I POMYŁEK PODCZAS REMONTU.


Remont mieszkania czy domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania. Co najmniej 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem remontu musisz podjąć decyzję w poniższych kwestiach:

  1. Ekipa remontowa – to bardzo ważny wybór, który wiążę się z powodzeniem lub niepowodzeniem remontu. Warto byś poszukał kogoś z polecenia. Pozytywna opinia kogoś znajomego kto jest zadowolony z efektów pracy fachowców to klucz do sukcesu. Podczas wyboru ekipy cena nie powinna być jedynym decydującym czynnikiem. Referencje, dobre wrażenie i rzetelność to cechy „fachmistrzów”, których potrzebujesz. Unikaj ekip, które z marszu, często przez telefon podają Tobie cenę za wykonanie remontu. Nikt bez obejrzenia wnętrza (lub co najmniej rzutów), ustalenia zakresu prac nie jest w stanie rzetelnie wycenić swojej pracy.
  2. Określenie budżetu jakim dysponujesz na całe przedsięwzięcie (wykonanie prac remontowych, ewentualny projekt wnętrza, elementy wyposażenia wnętrz). Takie określenie maksymalnej kwoty, którą możesz wydać i stworzenie do niej kosztorysu pozwoli Tobie i projektantowi wybierać takie produkty, która będą się mieścić w budżecie.
  3. Projektant wnętrz to wybór, którego dokonać musisz również na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem prac. W tym przypadku kieruj się takimi samymi zasadami jak przy wyborze ekipy remontowej. Projektant, by rzetelnie wycenić swoją pracę musi zobaczyć rzut mieszkania/domu, poznać Ciebie i Twoje potrzeby, tak by dopasować wnętrze do Twojej osoby. Przy wyborze projektanta kieruj się referencjami, ilością wykonanych projektów przez daną osobą. Poproś o pokazanie kilku przykładowych realizacji. Jeśli czujesz, że nie „nadajecie na tej samej fali” odpuść i poszukaj kogoś innego.

Uwaga! Koniecznie podpisz umowę z ekipą remontową i projektantem. Taka umowa chroni Ciebie jako klienta przez niespodziewanym wzrostem cen. Dzięki umowie masz również świadomość jaki zakres prac obejmuje remont, a jaki zakres obejmuje projekt Twojego wnętrza.

Planowanie remontu

Jeśli korzystasz z usług projektanta wnętrz masz ułatwioną sytuację, ponieważ prawdopodobnie uda się Tobie uniknąć poniższych błędów. Jeśli jednak urządzasz swoje wnętrze sam lub wybór projektanta wydaje się nie do końca trafny pamiętaj o poniższych pracach do zaplanowania.

  1. Zaplanuj instalację wodną i kanalizę przed wejściem ekipy remontowej. Jeśli korzystasz z usług projektanta to on w zakresie prac projektowych dokona ewentualnych zmian przyłączy wodnych w łazienkach czy kuchni, tak by prace remontowe zaczęły się właśnie od tego. Jeśli planujesz zrobić to sam, przemyśl to odpowiednio wcześniej, tak by ekipa nie musiała później skuwać posadzki, ponieważ wystąpiły zmiany. Takie zmiany kosztują dużo czasu i pieniędzy.
  2. Rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazd prądowych – to jeden z ważniejszych elementów, które musimy planować na początku remontu, by na dalszym jego etapie nie ponosić dodatkowych kosztów. Przy planowaniu oświetlenia i „kontaktów” pamiętaj nie tylko o ich ilości (ilość powinna być dostosowana do tego jak żyjesz, jakich sprzętów używasz, które będą wymagały podpięcie do prądu), ale także o ich odpowiednim rozmieszczeniu. W przypadku gdy masz projektanta to on powinien rozplanować oświetlenie tak, by np. łazienka miała wystarczającą ilość punktów świetlnych, a salon czy jadania były doświetlone w taki sposób, by móc korzystać z większego oświetlenia np., przy obiedzie, a z mniejszego przy wieczornym wylegiwaniu się na kanapie z dobrą książką. Jeśli jednak za urządzanie wnętrza zabierasz się sam pamiętaj także o umiejscowieniu mebli. Już na etapie planowania rozmieszczenia punktów świetlnych czy gniazd musisz wiedzieć co gdzie będzie stać. I tak sofa nie może zasłonić „kontaktów” a w kuchni nad blatem musisz zaplanować dodatkowe oświetlenie (oprócz jednego głównego), tak by praca w kuchni była przyjemnością.
  3. Wybór odpowiednich modeli drzwi. To wbrew pozorom jedna z pierwszych rzeczy, które musisz zaplanować. Z pomocą przyjdą producenci drzwi, którzy mogą wykonać fachowe pomiary na miejscu. Dzięki temu dowiesz się jakie modele drzwi pasują do otworów drzwiowych w Twoim wnętrzu. Jeśli nie kupujesz drzwi z marketu to musisz wiedzieć, że ościeżnice drzwiowe mogę mieć różną grubość i szerokość. Przy zamawianiu drzwi musisz wziąć pod uwagę np. grubość muru, ale także grubość płytek wraz z klejem w łazience, by odpowiednio dopasować wymiary ościeżnic.
  4. Stwórz harmonogram zamówień i czasów realizacji. Taki harmonogram ułatwi Tobie zamówienie elementów wyposażenia wnętrz odpowiednio wcześniej. Zamawiając drzwi musisz przyjąć, że czas realizacji to zazwyczaj 4 do 8 tygodni. W przypadku kuchni na wymiar to co najmniej 6 tygodni oczekiwania. Może okazać się, że płytki, które wybrałeś do łazienki nie są dostępne na magazynie i dany produkt musi zostać sprowadzony od producenta. Jeśli jest to polski produkt to maksymalnie 7 dni oczekiwania. Jeśli jednak wybrałeś włoskie czy hiszpańskie płytki, czas oczekiwania może wynosić 2 do 6 tygodni. Nawet w przypadku sofy do salonu czy stołu zaskoczyć może Cię fakt, że model, na który się zdecydowałeś dostępny jest na zamówienie i wymaga kilku tygodni oczekiwania. Warto zatem stworzyć dokument (najlepiej w excelu), w którym wpisywać będziesz elementy wyposażenia wnętrz z ich dostępnością. Taki harmonogram pomoże Tobie zamówić produkty odpowiednio wcześniej. Dzięki temu prace remontowe będą przebiegać zgodnie z planem.
  5. Rozplanuj rozmieszczenie sprzętów i mebli. Jeśli nie umiesz sobie wyobrazić jak duży stół czy kanapę kupić, tak by nie wydawała się za duża lub za mała do Twojego wnętrza weź kredę do ręki i rozrysuj dane elementy wyposażenia wnętrz na posadzce. Dzięki temu uświadomisz sobie ile zajmą miejsca dane elementy i dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję.
  6. Stwórz Moodboard – zestawienie tkanin, kolorów farb, frontów meblowych, płytek, drewnianej podłogi itp. Takie zestawienie wszystkiego razem pomoże Tobie dobrać odpowiednie odcienie, by zgrywały się w jedną całość.
  7. To Ty podejmujesz decyzję, nie ekipa remontowa. Jeśli usłyszysz od swoich fachowców, że jedynym słusznym i pasującym formatem płytki do Twojej łazienki jest np. format 30x60 cm – zastanów się nad zmianą ekipy. Prawdopodobnie oznaczać to będzie, że dany fachmistrz nie ma wiedzy jak powinno się kłaść większe formaty płytek lub zwyczajnie nie ma zamiaru zbytnio się męczyć. Nie pozwól fachowcom podejmować decyzji samemu w istotnych kwestiach czy zakupach. Jasno podkreśl podczas podpisywania umowy, że o każdej zmianie czy zakupie musisz zostać uprzednio poinformowany. Unikniesz dzięki temu dodatkowych kosztów i przede wszystkich nerwów.

To tyko kilka wskazówek, którymi chętnie się z Tobą dzielimy. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości zadzwoń lub napisz do nas. Służymy swoją wiedzą i doświadczeniem ! ????

7.jpg