blog

ZAMKNIĘTA CZY OTWARTA NA SALON – JAK PODJĄĆ DOBRĄ DECYZJĘ W SPRAWIE KUCHNI


Kuchnia to w fazie projektowania jak i wykonania jedno z najważniejszych zarazem najbardziej kosztownych pomieszczeń w naszych domach. Jest sercem każdego wnętrza, dzięki niej wyrażasz charakter domu. Tu spędzasz sporo czasu, gotujesz dla swoich bliskich, tu najlepiej pije się poranną kawę, a wieczorne spotkania z przyjaciółmi zawsze kręcą się wokół kuchni.

Kilka lat temu nastała moda na tak zwane otwarte kuchnie. Co to oznacza? Kuchnia połączona jest z salonem – może być zupełnie otwarta lub półotwarta (oddzielona blatem, wyspą lub „blatem barowym” z dodatkowym miejscem do siedzenia). Otwarta kuchnia stała się oznaką nowoczesnego wnętrza. Czy na pewno to ją definiuje? Ze względu na oszczędzenie przestrzeni i tworzenie jednego , spójnego wnętrza z pewnością tak. Jedna po kilku latach „szału” na otwarte kuchnie obserwujemy nieśmiały powrót kuchni zamkniętych lub semi-zamkniętych? Jak w takim razie wybrać najlepszą opcję dla Twojego wnętrza?

ZALETY OTWARTEJ KUCHNI

Optyczne powiększenie kuchni i salonu

W przypadku małej powierzchni lub chęci otrzymania jak największej wspólnej przestrzeni otwarta kuchnia jest dobrym wyborem. Da Tobie możliwość optycznego powiększenia salonu. Jeśli oddzielisz kuchnię blatem czy po prostu stołem jadalnianym będziesz miał nadal otwartą przestrzeń z delikatnym zaznaczeniem podziału pomieszczeń.

Więcej światła

Dzięki otwartej przestrzeni kuchnia będzie jaśniejsza. Zyskasz więcej światła, które wpadać będzie do Twojej kuchni przez salonowe okna (które z reguły są największymi w naszych domach).

Wieża kontrolna domu

Masz małe dzieci lub zwyczajnie prowadzisz otwarty dom i zapraszasz gości do siebie? Otwarta kuchnia pozwoli Tobie na kontrolę sytuacji. Dzieci bawiące się w salonie nie przeszkodzą Tobie w robieniu obiadu, będziesz ich mieć cały czas na oku nie przerywając prac w kuchni. Spędzanie samotnych godzin w kuchni, w oddzieleniu od Twoich gości kiedy przygotowujesz dla nich coś dobrego również bywa uciążliwe dlatego też otwarta kuchnia da Tobie możliwość czynnego uczestnictwa w rozmowach zza blatu kuchennego.

Wyraź siebie przez kuchnię

Kuchnia to mocny punkt domu. Ona wraz salonem wyraża Ciebie, Twój styl i Twoje upodobania. W obecnych czasach branża stolarska mocno rozwinęła się we wzorach kuchennych. Nieskończona ilość frontów meblowych oraz blatów daje ogromne możliwości na stworzenie indywidualnego projektu kuchni dopasowanego do Ciebie i Twoich domowników.

WADY OTWARTEJ LUB PÓŁOTWARTEJ KUCHNI

Bałagan pod lupą

Pamiętasz jak wspominaliśmy, że otwarta kuchnia to brak izolacji od bliskich podczas przygotowania potraw? To z pewnością zaleta otwartej kuchni. Drażnić mogą jednak nieumyte talerze w zlewie, garnki stojące na płycie grzewczej podczas obiadu dla przyjaciół czy rodziny. Niestety mamy przykrą wiadomość – bałagan sam się nie posprząta. Zagraceniu kuchni jednak można zapobiec. Przy zastosowaniu rozwiązania otwartej kuchni zadbaj o to, by na blatach nie stało za dużo „rupieci”. Musisz przewidzieć miejsce w szufladach na leki, w szafkach na lekkie sprzęty jak toster czy mikser. Ważne, byś zostawił sobie do nich swobodny dostęp, nie wspinając się na stołek za każdym razem kiedy chcesz zrobić tosty czy łyknąć witaminę C. Obecnie na rynku masz możliwość zamontowania w szafkach wygodnych koszy cargo, które zapewniają szybki dostęp, mieszcząc wiele przedmiotów o różnych gabarytach.

Zapachy

Rozchodzący się zapach pieczonego ciasta czy chleba po domu to sama przyjemność. Są jednak potrawy, które finalnie są niesamowicie smaczne, lecz jednak podczas ich przygotowania zapach rozchodzący się po całym domu może być uciążliwy. To z pewnością minus otwartej kuchni. Możesz jednak ograniczyć negatywny wpływ kuchennych zapachów na Twoje samopoczucie poprzez zamontowania wydajnego i cichego okapu. Obecnie na rynku znajdziesz piękne okapy, które będą ozdobą Twojej kuchni. Jeśli jednak zależy Tobie na niższej cenie zdecyduj się na pochłaniacz montowany w szafce. Wystarczy przymocować go nad płytą grzewczą, ukrywając go w szafce kuchennej.

Kuchenny zgiełk

W kuchni jest głośno – rozbijamy, miksujemy, tłuczemy. Jeśli spędzasz dużo czasu w kuchni, hałas związany z przygotowaniem posiłków może być uciążliwy dla innych domowników. Przeszkadzać będzie w odpoczynku w salonie. Przy otwartej kuchni hałas rozchodzi się po domu wędrując na domową klatkę schodową, dochodząc aż do naszych sypialni. Dobrze znają to rodzice małych dzieci, które potrafią obudzić się w środku nocy od brzdękania garnków. Żeby temu zapobiec pamiętaj o doborze dobrych drzwi, które skutecznie wygłuszą kuchenne hałasy. Wybierając sprzęty AGD zwróć uwagę na cichość pracy okapu czy zmywarki. Rozważ również półotwartą kuchnię. Nie musisz od razu stawiać ścian, wystarczy, że zastosujesz np. ozdobne panele drewniane, które w pewnym stopniu wygłuszą hałas dochodzący z kuchni

Czy ten artykuł pomógł Tobie zdecydować jaka kuchnia pasuje do Ciebie i Twoich domowników? Przemyśl czy zalety wygrają z wadami. Żadne z rozwiązań nie jest pozbawione wad. Ważne, by dostrzegać zalety kuchni, która nam odpowiada i znaleźć sposoby na zminimalizowanie wad.

3.jpg