blog

ILE CZASU TRWA ZAPROJEKTOWANIE WNĘTRZA? NAJWAŻNIEJSZE ETAPY PROJEKTU


Ile czasu trwa zaprojektowanie wnętrza? Najważniejsze etapy projektu.

Projektowanie wnętrz to skomplikowany proces. Czy jesteśmy w stanie powiedzieć ile potrwa projekt 50 m2 mieszkania, a ile domu 150 m2? Odpowiedź brzmi: NIE. Niektóre projekty będą powstawać bardzo szybko (od tygodnia do kilku tygodni) z uwagi na sprecyzowane wymagania Klienta, inne potrwają dłużej z uwagi na skomplikowanie obiektu lub dobór elementów wykończeniowych.

Aranżacja wnętrza to nie tylko inwentaryzacja pomieszczeń (zebranie pomiarów „na budowie”) i wizualizacja. Pomiędzy tymi działaniami jest kilka etapów, które wpływają na efekt końcowy czyli zadowolenie Klienta.

1 etap – wywiad architekta z Klientem

Wbrew pozorom to jeden z najważniejszych punktów, na który Klient i projektant powinien poświęć możliwie dużo czasu. Im więcej informacji uzyskamy od Klienta tym trafniejsze będą propozycje wykończenia wnętrza. To jaką wykonujesz pracę, ile czasu spędzasz w domu, czy jesteś aktywny czy wolisz poleżeć wieczorem na kanapie, to czy Ty lub członkowie Twojej rodziny lubią gotować ma wpływ na rozmieszczenie i wybór elementów wykończenia wnętrz. Mała kuchnia z niewielkim blatem roboczym na rzecz większego salonu (większej kanapy do wylegiwania) będą odpowiednim rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie spędzają dużo czasu w kuchni. Takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdzi w domu pełnym dzieci gdzie posiłki to ważny element dnia. Do ich przygotowania potrzebujesz odpowiednio dużo miejsca w kuchni. Duża sofa? Fajnie byłoby ją mieć, ale przecież przyda się jakiś kącik do zabawy dla dzieci. To wszystko możemy dobrać idealnie do Twoich potrzeb, potrzebna jednak jest rozmowa i poznanie Ciebie. Do wywiadu koniecznie musimy dorzucić dyskusję na temat budżetu. Oczywiście nie musisz wiedzieć ile weźmie fachowiec wykonanie łazienki. Musisz jednak dać projektantowi możliwość poznania Twojego budżetu. Dzięki temu nie powstaną tylko piękne wizualizacje bazujące produktach w cenach, których nie będziesz mógł zaakceptować.

2 etap – koncepcja projektowa 

To drugi bardzo istotny element, który może przyspieszyć projektowanie wnętrza. Częstym błędem projektantów jest szybkie przechodzenie do wizualizacji pomieszczeń, co wbrew pozorom może wydłużyć czas aranżacji. Oczywiście wizualizacja najlepiej zobrazuje jak będzie wyglądać wnętrze Twojego domu. Nie ma co się jednak spieszyć. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na koncepcję projektową. Co to jest? To propozycja rozmieszczenia mebli i podstawowych sprzętów najlepiej w kilku wariantach (2-3 wariantów). Koncepcja projektowa to inaczej taki układ funkcjonalny (szkic) Twojego wnętrza. Warto zatem poświęcić na niego sporo czasu, aby poznać wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań i dzięki temu wybrać wspólnie ten najlepszy.

3 etap – wizualizacja

To najprzyjemniejsza część projektu. Tu możemy powiedzieć, że to nie tylko przyjemna część dla Klienta, ale także dla projektanta. Jest to jednak najbardziej czasochłonna część projektowania. By zobrazować wnętrze, tak by po jego wykonaniu nie było wrażenia, że „coś poszło nie tak” potrzeba sporo czasu. Co to znaczy? Na pewno nie potrwa to 1 dzień, nie potrwa też 2 dni. Jeśli jednak poprzednie etapy zostały dobrze przygotowane – pierwsza wersja projektu nie powinna potrwać dłużej niż tydzień.

4 etap – prezentacja dobranych materiałów wykończeniowych

 Po wybraniu ostatecznej wersji projektu (ostatecznej wizualizacji wnętrza) następuje czas prezentacji dobranych materiałów. Etap 3 i 4 projektowania różni się w przypadku pracy projektantów. Niektórzy preferują najpierw prezentację wybranych materiałów, a raczej wspólny wybór materiałów z Klientem, po tym zabierają się za wizualizację pomieszczeń. Według nas kolejność powinna być odwrotna. Po dobrze przeprowadzonym wywiadzie z Klientem, poznania jego upodobań, zamiłowanie do pewnych materiałów wykończeniowych nie ma potrzeby ciągania Klienta po wszystkich możliwych sklepach. Zdecydowanie lepiej prezentować materiały po dokonaniu wizualizacji. Na tym etapie oczywiście można dokonać jeszcze zmian elementów wykończeniowych jeśli jednak coś nie przypadnie Tobie do gustu na żywo. Oglądanie jednak produktów przed stworzeniem wizualizacji może wprowadzić tylko zamęt i jeszcze większe wątpliwości w Twojej głowie.

5 etap – finalizacja projektu

Kiedy już zaakceptowałeś ostateczną wersję projektu przychodzi czas finalizacji. Rysunki techniczne – domagaj się by były obszerne i szczegółowe. Jeśli nie korzystasz z nadzoru autorskiego postaraj się wyciągnąć jak najwięcej informacji na tym etapie, tak by fachowcy nie musieli dzwonić do projektanta częściej niż raz na tydzień

clock.png